HIT THE BRICKS

Competitions

The Guild runs a regional competitions each year, these are a highlight of the calendar with a sort after accolade for the winners, colleges & tutors.

Current Competitions

COMING SOON

No competitions running quite yet

We'll be launching one soon!
No finals currently running yet

All Competitions

REGION

North West

Hosted at

Preston’s College

Finished on
March 29, 2019
Senior Winner
Michael Hitchinson
Build Skill Plus
Senior Second
Declan Gardner
Tameside College
Senior Third
Adam Armstrong
Preston’s College
Junior Winner
Jamie McDonald
Preston’s College
JUNIOR Second
Damian Kuligowski
Hugh Baird College
JUNIOR Third
Matthew Reynolds
Wigan & Leigh

REGION

Welsh

Hosted at

Coleg Meirion Dwyfor, Dolgellau, Gwynedd

Finished on
March 20, 2019
Senior Winner
Connor Ford
Coleg Sir Gar
Senior Second
Josh Harrison
Cardiff & Vale College
Senior Third
Lloyd Griffiths
Bridgend College
Junior Winner
Owen Gray
Coleg Meirion Dwyfor
JUNIOR Second
Brandon Knott
Cardiff & Vale College
JUNIOR Third
Christopher Bedford
Coleg Menai Llangefni

REGION

London

Hosted at

Havering College

Finished on
June 5, 2019
Senior Winner
Luke Neville
Brooklands College - Ashford
Senior Second
Alfred Thompson
Hackney College
Senior Third
Zak Kharbouch
Brooklands College - Weybridge
Junior Winner
George Berg
Brooklands College - Ashford
JUNIOR Second
Toby Forbes
Brooklands College - Weybridge
JUNIOR Third
Tom Aldridge
Bromley College

REGION

Western

Hosted at

Swindon College

Finished on
June 7, 2019
Senior Winner
Max Muggleton Browning
Bridgewater and Taunton College
Senior Second
Ryan Owens
Swindon College
Senior Third
Shaynee Davis
Wiltshire College
Junior Winner
Tom Taylor
Wiltshire College
JUNIOR Second
Daniel Stott
Bridgewater and Taunton College
JUNIOR Third
Aaron Christian Brooker
Petroc College

REGION

East Midlands

Hosted at

West Suffolk College

Finished on
May 21, 2019
Senior Winner
Elliot Barns
Bedford College
Senior Second
Charlie Cole
West Suffolk College
Senior Third
Kieren Smith
Suffolk New College
Junior Winner
Ben Cocking
Bedford College
JUNIOR Second
Sean James Bruce
West Suffolk College
JUNIOR Third
Harry Knight
College of West Anglia

REGION

West Midlands

Hosted at

Walsall College

Finished on
April 11, 2019
Senior Winner
Cameron Collins
Warwickshire College, Rugby Campus
Senior Second
John Alizadeh
South & City College
Senior Third
Lee Woodward
Stafford College
Junior Winner
Rob Stephen
Warwickshire College, Rugby Campus
JUNIOR Second
Logan Weir
Warwickshire College, Moreton Morell Campus
JUNIOR Third
Jack Reay
Stafford College

REGION

Yorkshire

Hosted at

Bishop Burton College

Finished on
May 31, 2019
Senior Winner
Adam Batty
Barnsley College
Senior Second
Tim Smith
Leeds College
Senior Third
Nathan Jamieson
York College
Junior Winner
Josh Smith
Bradford College
JUNIOR Second
Jake Manning
Selby College
JUNIOR Third
Ethan Dixon
Barnsley College

REGION

Southern

Hosted at

Highbury College

Finished on
May 24, 2019
Senior Winner
Ryan Meadows
Highbury College
Senior Second
Brandon Harwood-Telfer
Chichester College
Senior Third
Darius Cooke
Fareham College
Junior Winner
Rowan Martyn
East Sussex College
JUNIOR Second
Callum Morton
Fareham College
JUNIOR Third
Jamie Webb
Basingstoke College

REGION

Lincolnshire & Nottinghamshire

Hosted at

Grantham College

Finished on
May 23, 2019
Senior Winner
Jack Ellis
Derby College
Senior Second
Marc Vardy
North Notts College
Senior Third
Max Earp
BSDC
Junior Winner
Sam Krywiuk
BSDC
JUNIOR Second
Luke Johnson
Derby College
JUNIOR Third
Harry Taylor
North Notts

REGION

Northern

Hosted at

Gateshead

Finished on
June 5, 2019
Senior Winner
Ethan Harker
Darlington College
Senior Second
Lewis Robinson
Hartlepool College
Senior Third
Jay Horwood
Gateshead College
Junior Winner
James Daniel
New College, Durham
JUNIOR Second
Stephen Urwin
Sunderland College
JUNIOR Third
Stephen Scaife
Bishop Auckland

REGION

Final 2019

Hosted at

City of Liverpool College

Finished on
June 20, 2019
Senior Winner
Adam Batty
Barnsley College (Yorkshire Section)
Senior Second
Jack Ellis
Derby College (Lincoln/ Notts Section)
Senior Third
Michael Hitchinson
Build Skills Plus (North West Section)
Junior Winner
Tom Taylor
Wiltshire College (Western Section)
JUNIOR Second
Rowan Martyn
East Sussex College (Southern Section)
JUNIOR Third
George Berg
Brooklands College (London Section)